Poplatky spojené s hypotékou

Co všechno mě stojí peníze?

Některé poplatky se týkají samotné hypotéky a některé jsou spojeny s účelovostí hypotéky. Existují produkty, které poplatky neúčtují. Nenechte se zmást nízkým úrokem uvedeným v nabídce či úvěrové smlouvě. Hypotéky s velmi nízkými úroky jsou většinou podmíněny vedlejšími produkty, které samotnou hypotéku značně prodraží.

Pravidelné poplatky spojené s hypotečním úvěrem

  • Vedení účtu - Viz sazebník banky. Existují účty zdarma, ale také účty za 390 Kč měsíčně. Škála možností je velmi široká. Záleží jednak na konkrétním produktu hypotéky a také na tom, co od účtu v bance očekáváte.
  • Vedení hypotéky - Tento poplatek je u většiny bank, respektive hypotečních produktů. Průměrně stojí 150 Kč měsíčně. Existují produkty a banky, které tento poplatek neúčtují.
  • Pojištění nemovitosti - Je to nedílná součást každé nemovitosti, tedy i hypotéky. Roční pojistné se pohybuje kolem 0,09 % z hodnoty nemovitosti.
  • Pojištění neschopnosti splácet – Jde o produkt, který není vždy nutnou součástí hypotečního úvěru. Často ale má vliv na slevu v úrokové sazbě. Tento produkt má své uplatnění v případě smrti, trvalé invalidity a v některých případech při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo ztrátě zaměstnání.

Jednorázové poplatky

  • Schválení hypotéky - V tomto poplatku se jednotlivé banky velmi liší. Některé neúčtují žádný poplatek, některé dokáží klientovi naúčtovat až 0,8 % z výše hypotečního úvěru. Často také bývají akce, které zlevňují nebo úplně odpouští tento poplatek. Na poplatku lze ušetřit poměrně velkou částku.
  • Odhad nemovitosti - Odhad je stejně jako pojištění nemovitosti nedílnou součástí hypotéky. Cena za ocenění bytů se pohybuje od 3.500 Kč do cca 4.500 Kč. Za rodinný domek je to 4.500 Kč až 6.000 Kč.
  • Vklad zástavního práva - Vložení Zástavních smluv na katastr stojí 1.000 Kč.
  • Vklad vlastnického práva - Pokud prodáváte nebo kupujete nemovitost, potom i vložení kupní smlouvy na katastr stojí 1.000 Kč. Většinou ho platí realitní kancelář nebo prodávající.
  • Právní náklady - Velmi často je součástí kupních smluv i notářská nebo advokátní úschova. Pro vás je to garance celého procesu. I tato služba je spojena s poplatkem.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory:
[privateweb:submenu/cs]:

MENU

Co Vás zajímá?


novinky